Program

Wednesday, 
September 12

Welcome Reception

7:00 pm – 9:00 pm: Welcome – refreshments & hors d'oeuvres


Thursday, September 13

Breakfast & dinner not provided

 

 

Session 1: Welcome & Introductions

8:50 am – 9:00 am: Welcome – Josh Eisner & Raffaella Margutti
9:00 am – 9:30 am: GMT/ELTs Overview – Rebecca Bernstein

Session 2: IMF Origin & Implications

9:30 am – 9:50 am: Invited Talk: Paul Clark
9:50 am – 10:10 am: Contributed talk: Daniel Krowlikowski, Multiple Stellar Populations in Taurus and their 6-Dimensional Structure
10:10 am – 10:30 am: Contributed talk: Raquel Martinez, Searching for Wide Companions and Identifying Circum(sub)stellar Disks through PSF-Fitting of Spitzer/IRAC Archival Data

10:30 am – 10:50 am: Break (light snacks provided)

Session 3: IMF & Stellar Death

10:50 am – 11:10 am: Invited Talk: Tuguldur Sukhbold, Islands of Explodability in a Sea of Implosions
11:10 am – 11:30 am: Contributed talk: Dennis Alp, The 30-Year Search for the Compact Object in SN 1987A
11:30 am – 11:50 am: Contributed talk: Naveen Yadav, On the Properties of Convection in the Si-O Layers of a Massive Star Prior to Collapse

12:00 pm – 1:00 pm: Lunch (provided)

Session 4: High-Mass Stars

1:00 pm – 1:20 pm: Invited Talk: Anna Rosen, The Formation of Massive Stars in Theory and Practice
1:20 pm – 1:40 pm: Contributed talk: Jason Kalirai, Which Stars Go Boom?
1:40 pm – 2:00 pm: Contributed talk: Emily Levesque, Red Supergiants: New Perspectives on Dying Stars
2:00 pm – 2:20 pm: Invited Talk: Ragnhild Lunnan
2:20 pm – 2:40 pm: Contributed talk: Daiane Seriacopi, Modeling the Envelopes of B[e] Supergiants
2:40 pm – 3:00 pm: Contributed talk: Grant Williams, Supernova Polarimetry in the Era of Extremely Large Telescopes

3:00 pm – 3:20 pm: Break (light snacks provided)

Session 5: Disks & Jets

3:20 pm – 3:40 pm: Invited Talk: Megan Reiter, Signposts of Star Formation — Disks and Jets
3:40 pm – 4:00 pm: Contributed talk: Serena Kim, Probing Effects of External UV Radiation on Circumstellar Materials of Young Stellar (and Substellar) Objects
4:00 pm – 4:20 pm: Invited Talk: Rodrigo Nemen
4:20 pm – 4:40 pm: Contributed talk: Tuomas Kangas, Late-Time Afterglows of Energetic Long Gamma Ray Bursts and Inferences on the Jet Physics
4:40 pm – 5:00 pm: Contributed talk: Alexander Kreplin, Resolving the Origin of the Hydrogen-Line Emission in YSOs with Near-Infrared Interferometry

5:30 pm – 7:30 pm: Astro2020 discussion (refreshments & hors d'oeuvres provided)


friday, 
September 14

Breakfast not provided
 

 

Session 6: Astrochemistry & Nucleosynthesis

9:00 am – 9:20 am: Invited Talk: Ilse Cleeves, Linking Astrochemistry in Protoplanetary Disks with the Atmospheric Composition of Exoplanets
9:20 am – 9:40 am: Contributed talk: Yao-Lun Yang, Unveiling the Complex Organic Molecules and Infalling Envelope of the Class 0 Protostar BHR 71
9:40 am – 10:00 am: Invited Talk: Ryan Chornock

10:00 am – 10:15 am: Poster pops I (One-minute presentations summarizing each poster)

10:15 am – 10:50 am: Break (light snacks provided)

Session 7: Protostellar Properties & Evolution

10:50 am – 11:10 am: Invited Talk: Mike Dunham, Protostellar Properties & Evolution
11:10 am – 11:30 am: Contributed talk: Patrick Sheehan, ALMA Constraints on Embedded Disk Structures and Masses as Seen by CARMA
11:30 am – 11:50 am: Contributed talk: Marion Weinen, Temperature and 3-D Distribution of High-Mass Star-Forming Regions in the Inner Galaxy

12:00 pm – 1:00 pm: Lunch (provided)

Session 8: Binaries

1:00 pm – 1:20 pm: Invited Talk: Kaitlin Kratter, The Origin and Early Evolution of Binary Stars
1:20 pm – 1:40 pm: Contributed talk: Trent Dupuy, Ultracool Dwarf Dynamical Masses: Leaving the Old Neighborhood with GMT AO
1:40 pm – 2:00 pm: Contributed talk: Aaron Rizzuto,  Dynamic Mass Constraints of Stellar Evolution from Young Binaries
2:00 pm – 2:20 pm: Invited Talk: Sung-Chul Yoon, Stellar Deaths in Massive Binary Systems
2:20 pm – 2:40 pm: Contributed talk: Ryan Lau, The Unusual Case of the Impostor Supernova 2010da a.k.a. NGC 300 ULX-1

2:40 pm – 2:55 pm: Poster pops II (One-minute presentations summarizing each poster)

2:55 pm – 3:20 pm: Break (light snacks provided)

Session 9: Star Formation & Death in Extreme Environments

3:20 pm – 3:40 pm: Invited Talk: Jessica Lu, Star Formation Differs in Extreme Environments
3:40 pm – 4:00 pm: Contributed talk: Matthew Hosek, The Initial Mass Functions of the Arches and Quintuplet Clusters: Testing the Impact of the Galactic Center Environment
4:00 pm – 4:20 pm: Contributed talk: Breann Sitarski, Merging Binaries in the Galactic Center: Progenitors to the S-Star Cluster?
4:20 pm – 4:40 pm: Invited Talk: Dan Milisavljevic, GMT Will Power the Supernova Evolution Revolution
4:40 pm – 5:00 pm: Contributed talk: Stuart Ryder, Supernovae: Lost & Found

6:30 pm – 8:30 pm: Conference banquet


Saturday, September 15

Breakfast & dinner not provided


 

Session 10: Feedback/Unusual Transients

9:00 am – 9:20 am: Invited Talk: Megan Ansdell, Unusual Transients in Star and Planet Formation
9:20 am – 9:40 am: Contributed talk: Pawan Kumar, The Radiation Mechanism for Fast Radio Bursts
9:40 am – 10:00 am: Invited Talk: Ben Shappee, Observations of Unusual Transients
10:00 am – 10:20 am: Invited Talk: Tony Piro, Using Transients to Probe the Border Between Neutron Stars and Black Holes
10:20 am – 10:50 am: Break (light snacks provided)

Session 11: Stellar Death as Probes

10:50 am – 11:10 am: Invited Talk: Dan Perley, Extreme Transients as Probes of the Dynamic Universe
11:10 am – 11:30 am: Contributed talk: Tomoya Kinugawa, Remnants of First Stars for the Gravitational Wave Source
11:30 am – 11:50 am: Contributed talk: Decker French, The Unusual Host Galaxies of Tidal Disruption Events
11:50 am – 12:20 pm: Conference Summary: Craig Wheeler

12:20 pm: Lunch (to-go box lunches provided)